Detta är av AA General Service Conference godkänd litteratur. Översättning och bearbetning till svenska 1998. Godkänd av AA Förtroenderådets litteraturkommitté. Copyright 1956, AA World Services Inc. Använd menyalternativen till vänster för att välja kapitel.
Den här faktatrycksaken har tagits fram som en basinformation om gemenskapen AA, Anonyma Alkoholister, och för att möta efterfrågan på lättåtkomlig och lättillgänglig information.
Miljoner män och kvinnor har hört talas om den unika gemenskapen som kallas AA, sedan den grundades 1935.
Av dessa anser sig ca 2-3 miljoner som deltagare, eller medlemmar. Människor som tidigare drack omåttligt insåg att de inte längre kunde handskas med alkohol och lever nu efter en ny livstil utan alkohol.
Beställ broschyren i webbshoppen.
Enligt våra traditioner ska AA vara självförsörjande via egna frivilliga bidrag.